W ostatnich artykułach przedstawiliśmy kwalifikowaną usługę walidacji – czym jest, kiedy warto sprawdzać dokumenty i kto powinien je walidować. Dziś odpowiemy na pytania, czym jest raport walidacji, jakie informacje można wyczytać z jego wyników i w końcu – jak je interpretować? Przeczytaj, co dla Ciebie przygotowaliśmy.
Cencert GetValid to kwalifikowana usługa walidacji, która pozwala sprawdzić, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa, czy podpisy elektroniczne były ważne w momencie podpisywania e-dokumentów, a także – czy treść dokumentów nie została zmodyfikowana po naniesieniu podpisów. Usługa GetValid bada nie tylko ważność podpisów i pieczęci , ale także daje wiedzę na temat potencjalnych manipulacji, które nie naruszając ważności podpisów, mogą wprowadzić użytkownika w błąd co do treści dokumentu – na przykład: kiedy do podpisanej umowy w formacie PDF, bez naruszania podpisów, dodano dodatkowy paragraf – w ten sposób próbując zmanipulować jej treść.
Co ważne – Cencert GetValid może być stosowany do sprawdzania większości formatów dokumentów elektronicznych; usługa waliduje kwalifikowane e-podpisy i pieczęci pochodzące z Unii Europejskiej, podpisy osobiste, ePUAP, a także podpisy i pieczęci niekwalifikowane z certyfikatami TSL.
Raport walidacji dokumentu
Co zawiera raport walidacji?
Raport walidacji umożliwia analizę wielu szczegółowych informacji dotyczących certyfikatów e-podpisów, pieczęci, znaczników czasu, itd., zapewniając bezpieczeństwo transakcji i przepływu poufnych informacji – szczególnie dzisiaj, w czasach coraz mocniej postępującej cyfryzacji, jest to priorytet. Ręczne sprawdzanie dokumentów zwiększa ryzyko przeoczenia nieprawidłowości, manipulacji lub fałszerstw, a raport walidacji Cencert GetValid stanowi niepodważalny dowód poprawności podpisów, także dla organów sądowych w potencjalnych postępowaniach.
Sprawdź dokładny opis zawartości raportu! Wchodząc w link https://pomoc.cencert.pl/docs/raport-walidacji/ możesz przeanalizować przykładowy raport.
Jak interpretować wyniki walidacji?
Wynik walidacji możemy odczytywać na trzech poziomach:
- pozytywny – kiedy wszystkie podpisy i pieczęci elektroniczne zostały zwalidowane jako prawidłowe, a dokument nie został zmodyfikowany po złożeniu podpisów – autentyczność podpisu i ważność certyfikatów została potwierdzona;
- negatywny – kiedy dokument zawiera co najmniej jeden nieprawidłowy podpis, istnieje błędna weryfikacja kryptograficzna podpisu, nie ma możliwości potwierdzenia integralności dokumentu – raport walidacji wskazuje konkretne powody, dla których podpis został uznany za nieprawidłowy.
- nieokreślony – kiedy nie ma możliwości jednoznacznej walidacji (pozytywnej lub negatywnej), na przykład nie można jednoznacznie zweryfikować wszystkich podpisów – nie można uzyskać dostępu do danych, które potwierdzają ważność certyfikatu.
Wyniki pozytywny i negatywny mają charakter wyniku ostatecznego, wynik nieokreślony najczęściej oznacza, że system nie dysponuje wystarczającą ilością informacji umożliwiających jednoznaczne określenie statusu podpisanego e-dokumentu jako pozytywny lub negatywny.
Raport walidacji jest istotnym narzędziem pozwalającym na ocenę zgodności i jakości podpisywanych dokumentów. Interpretacja przedstawionych wyników wymaga jednak dokładnego rozważenia wszystkich aspektów raportu oraz możliwych ostrzeżeń, związanych zarówno z podpisem, jak samym dokumentem. Należy pamiętać, że raporty te nie zawsze są jednoznaczne, a niejednoznaczność może wynikać z wielu różnych czynników – warto wiedzieć, jak interpretować dokumenty!
Więcej informacji na temat Cencert GetValid znajdziesz tu: https://pomoc.cencert.pl/ getvalid.pl oraz https://www.cencert.pl/kwalifikowana-usluga-walidacji/.
Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na Twoje pytania dotyczące walidacji.
Zapraszamy także do kontaktu z naszymi Partnerami (https://www.cencert.pl/punkty-rejestracji/) oraz z infolinią, czynną w dni robocze w godzinach 8.00 – 18.00, pod numerem telefonu: 22 720 79 55, 666 028 044, mail: biuro@cencert.pl