Wstęp
Zgodnie z art. 15 eIDAS, Cencert zapewnia dostępność swoich usług oraz produktów związanych z tymi usługami dla osób z niepełnosprawnościami i osób o specjalnych potrzebach. Zasady zapewnienia tej dostępności zgodne są z Dyrektywą 2019/882, w szczególności z art. 24 ust. 2. tej dyrektywy, określającym obowiązki dotyczące zasad dostępności na podstawie innych aktów prawnych UE.
Niniejsza polityka zgodności dotyczy usług zaufania świadczonych przez Cencert oraz następujących produktów wykorzystywanych do świadczenia tych usług:
- Program komputerowy PEM-HEART Signature,
- Aplikacja mobilna rSign by Cencert,
- Karty procesorowe i czytniki kart.
Sposoby zapewnienia zgodności określono poniżej.
Dostępny charakter informacji dotyczących działania produktów oraz cech decydujących o dostępności produktów
Informacje na temat użytkowania produktu zamieszczone na samym produkcie (napisy umieszczone w oprogramowaniu):
- Są zgodne z mechanizmami głosowego odczytywania zawartości ekranu dostępnymi w systemach operacyjnych Windows, MacOS, Android, iPhone.
- Są przedstawione w sposób zrozumiały i w formie umożliwiającej ich odbiór przez użytkowników produktów oraz usług,
- Są zgodne z mechanizmami powiększenia oraz zwiększenia kontrastu zapewnianymi przez systemy operacyjne Windows, MacOS, Android, iPhone.
Instrukcje użytkowania produktu niezamieszczone na samym produkcie, ale udostępniane podczas jego użytkowania lub w inny sposób (informacje publicznie dostępne na stronach WWW):
- Zapewniają dostępność za pomocą więcej niż jednego kanału sensorycznego poprzez:
- Zgodność wyświetlanych elementów tekstowych z mechanizmami głosowego odczytywania zawartości ekranu dostępnymi w systemach operacyjnych Windows, MacOS, Android, iOS.
- Stosowanie napisów w filmach instrukcyjnych zawierających przekaz głosowy.
- Są przedstawione w sposób zrozumiały.
- Są przedstawione w formie umożliwiającej ich odbiór przez użytkowników produktów oraz usług.
- Są zgodne z mechanizmami zmiany rozmiaru czcionek oraz zwiększenia kontrastu zapewnianymi przez systemy operacyjne Windows, MacOS, Android, iOS.
- Są przedstawiane w formatach PDF oraz HTTP – umożliwiających tworzenie alternatywnych formatów wspomagających, które mogą być przedstawiane na różne sposoby i za pomocą więcej niż jednego kanału sensorycznego.
- Informacje graficzne zawierają alternatywne teksty opisujące zawartość.
Dostępny charakter cech, elementów i funkcji interfejsu użytkownika oraz projektowanie produktów uwzględniające potrzebę funkcjonalności
Opis interfejsu użytkownika produktu oraz opis funkcjonowania produktu zgodnie z pkt. 2 Sekcji I Załącznika I dyrektywy 2019/882
Wymaganie
Sposób realizacji
a) jeżeli produkt umożliwia komunikowanie się, w tym komunikację interpersonalną, obsługę, informację, sterowanie i orientację, musi to być możliwe przez więcej niż jeden kanał sensoryczny; musi to obejmować rozwiązania alternatywne dla elementów wizualnych i dźwiękowych, elementów mowy i elementów dotykowych;
Nie dotyczy.
b) jeżeli produkt wykorzystuje mowę, musi zapewniać alternatywne rozwiązania dla mowy i wprowadzania danych głosowych na potrzeby komunikacji, obsługi, sterowania i orientacji;
Nie dotyczy.
c) jeżeli produkt wykorzystuje elementy wizualne, musi zapewniać elastyczne rozwiązania dotyczące powiększania obrazu, zwiększania jasności i kontrastu dla komunikacji, informacji i obsługi, a także zapewniać interoperacyjność z urządzeniami wspomagającymi i programami umożliwiającymi nawigację po interfejsie;
Oprogramowanie komputerowe jest zgodne z mechanizmami powiększenia oraz zwiększenia kontrastu zapewnianymi przez systemy operacyjne Windows, MacOS, Android, iOS.
d) jeżeli produkt wykorzystuje kolor do przekazywania informacji, wskazania działania, które należy wykonać, wskazania konieczności reakcji ze strony użytkownika lub zaznaczenia pewnych elementów, musi zapewnić rozwiązanie alternatywne do stosowania kolorów;
Używane kolory – w szczególności kolory używane w raportach walidacji podpisów do szybkiego określenia statusu walidacji podpisów – stosowane są łącznie z różnymi kształtami ikon przypisanych do poszczególnych kolorów.
e) jeżeli produkt wykorzystuje sygnały dźwiękowe do przekazywania informacji, wskazania działania, które należy wykonać, wskazania konieczności reakcji ze strony użytkownika lub zaznaczenia pewnych elementów, musi zapewnić rozwiązanie alternatywne do stosowania sygnałów dźwiękowych;
Nie dotyczy.
f) jeżeli produkt wykorzystuje elementy wizualne, musi zapewniać elastyczne sposoby poprawy wyrazistości wizji;
Oprogramowanie komputerowe jest zgodne z mechanizmami powiększenia oraz zwiększenia kontrastu zapewnianymi przez systemy operacyjne Windows, MacOS, Android, iOS.
g) jeżeli produkt wykorzystuje elementy dźwiękowe, musi zapewniać użytkownikowi możliwość sterowania głośnością i szybkością odtwarzania oraz zaawansowane funkcje dźwiękowe, w tym redukcję zakłóceń ze strony sygnałów dźwiękowych pochodzących od okolicznych produktów i wyrazistość dźwięku;
Nie dotyczy.
h) jeżeli produkt wymaga ręcznej obsługi i sterowania, musi umożliwiać sterowanie sekwencyjne i alternatywne rozwiązania z zakresu motoryki małej; należy unikać konieczności jednoczesnego manipulowania więcej niż jednym przełącznikiem, które muszą być możliwe do rozróżnienia za pomocą dotyku;
Produkty będące elementami fizycznymi (karty i czytniki kart) nie wymagają umiejętności w zakresie motoryki małej, elementy są możliwe do rozróżnienia za pomocą dotyku.
i) w produkcie nie stosuje się trybów pracy wymagających dużego zasięgu i dużej siły fizycznej;
W produktach będących elementami fizycznymi (karty i czytniki kart) nie stosuje się trybów pracy wymagających dużego zasięgu lub dużej siły fizycznej.
j) produkt nie może wywoływać ataków padaczki fotogennej;
Produkty nie emitują obrazów, które mogłyby wywoływać ataki padaczki fotogennej.
k) przy korzystaniu z cech decydujących o dostępności produktu musi chronić prywatność użytkownika;
Prywatność użytkownika jest chroniona przez produkty i usługi Cencert także podczas korzystania z cech zwiększających dostępność produktu.
Sposób zapewnienia prywatności w środowisku użytkowania urządzenia końcowego użytkownika leży po jego stronie.
Powiększenie czcionek ekranowych na urządzeniu użytkownika powoduje większe ryzyko nieuprawnionego dostępu do treści wyświetlanych na ekranie urządzenia osób znajdujących się w otoczeniu użytkownika.
Odczytywanie na głos treści ekranowych powoduje ryzyko nieuprawnionego dostępu do odczytywanych treści osób znajdujących się w otoczeniu użytkownika.
l) produkt musi zapewnić alternatywę dla identyfikacji biometrycznej i kontroli danych biometrycznych;
Identyfikacja biometryczna jest dostępna – wyłącznie jako alternatywa – w aplikacji rSign by Cencert.
m) produkt musi zapewniać spójność funkcji i zapewnić wystarczająco długi czas na interakcję oraz możliwość elastycznego dostosowywania czasu;
Produkty zapewniają spójność funkcji oraz wystarczająco długi czas na reakcję.
n) produkt musi zapewniać oprogramowanie i sprzęt służące do łączenia się z technologiami wspomagającymi;
Produkty umożliwiają podłączanie technologii wspomagających zgodnych odpowiednio z systemami operacyjnymi Windows, macOS, Android oraz iOS.
o) produkt musi spełniać następujące wymogi sektorowe:
(i) terminale samoobsługowe: (…)
(ii) czytniki książek elektronicznych (…);
(iii) konsumenckie urządzenie końcowe mające interaktywne zdolności obliczeniowe wykorzystywane do usług łączności elektronicznej: (…)
(iv) konsumenckie urządzenie końcowe mające interaktywne zdolności obliczeniowe, służące do korzystania z audiowizualnych usług medialnych (…).
Nie dotyczy.