Krajowy Węzeł Tożsamości

Zintegruj się z Krajowym Węzłem Tożsamości z użyciem dedykowanych certyfikatów. Jeden login i zestaw bezpiecznych haseł umożliwiają korzystanie z integralnego systemu, w którym można złożyć wniosek, czy też wypełnić pisma urzędowe.

Skorzystaj z certyfikatów CenCert spełniające wymagania Ministerstwa Cyfryzacji.

 

Co to jest Krajowy Węzeł Tożsamości?

Najważniejsze usługi elektroniczne w jednym systemie – oto istota Krajowego Węzła Tożsamości.

Krajowy Węzeł Tożsamości, powszechnie nazywany Węzłem Krajowym, to projekt, który umożliwia szybkie i zdalne załatwianie spraw urzędowych.

Obowiązek integracji z Węzłem Krajowym spoczywa na każdym podmiocie świadczącym e-usługi dla obywateli, w tym na jednostkach samorządu terytorialnego, agencjach rządowych i urzędach administracji publicznej.

Węzeł Krajowy spełnia cele takie jak:

  • wdrożenie sprawnie funkcjonującej elektronicznej identyfikacji, opartej o powszechnie dostępne, przejrzyste oraz bezpieczne rozwiązania.
  • pośredniczy w uwierzytelnianiu w krajowych usługach online za pomocą środków identyfikacji elektronicznej wydanych przez różne podmioty w ramach systemów identyfikacji elektronicznej.
Certyfikat do węzła krajowego

Kiedy jest stosowany Krajowy Węzeł Tożsamości?

Węzeł Krajowy służy do potwierdzenia swojej tożsamości lub po prostu zalogowania się na wybrany serwis. Jeśli zintegrujesz swój portal z Węzłem Krajowym, użytkownicy Twojego portalu będą mogli logować się do oferowanych przez Ciebie e-usług za pomocą najbardziej wygodnych narzędzi:

Węzeł Krajowy łączy szereg systemów usługowych, m.in. z ePUAP, biznes.gov.pl, praca.gov.pl, pacjent.gov.pl, portal CEIDG, PUE ZUS i wiele innych. Liczba systemów zintegrowanych przez Węzeł Krajowy stale rośnie.

Pełną listę instytucji zintegrowanych z Węzłem Krajowym znajdziesz tutaj.

 

Jakie są zalety Krajowego Węzła Tożsamości?

  • jeden login umożliwiający połączenie się z różnymi systemami identyfikacji tożsamości
  • bezpieczne hasła umożliwiające korzystanie z integralnego systemu, w którym można złożyć wniosek, wypełnić pisma urzędowe i wiele więcej.

Gdzie mogę kupić certyfikat do Krajowego Węzła Tożsamości?

Certyfikaty do Węzła Krajowego dostępny jest na w sklepie CenCert dostępnym pod tym linkiem.

Oferowany zestaw obejmuje komplet certyfikatów:

  • certyfikat do podpisywania żądań
  • certyfikat do deszyfracji asercji