Czy wiesz, że już od 15 lutego możesz składać deklaracje podatkowe PIT do Urzędu Skarbowego? Zapewne tak. Jeśli jednak umknęło to Twojej uwadze to przypominamy o kilku ważnych datach dotyczących deklaracji podatkowej PIT, zarówno w kontekście kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jak i poza nim.

W tym roku zmieniła się jednolita forma wysyłki formularzy do Urzędu Skarbowego. Wszystkie formularze jakie pracodawca wysyła muszą mieć formę elektroniczną, a co za tym idzie muszą być opatrzone podpisem elektronicznym. Jeśli więc prowadzisz firmę i zatrudniasz ludzi, podpis kwalifikowany jest Ci niezbędny.

Do 1 marca 2021 roku pracodawcy mają obowiązek przekazania druków PIT-11 swoim pracownikom! Jeśli już otrzymałeś PIT od pracodawcy, możesz złożyć swoją deklarację do Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, że masz na to czas od 15 lutego do 30 kwietnia 2021 r. Jeśli jesteś posiadaczem podpisu kwalifikowanego możesz swój PIT podpisać i wysłać elektronicznie.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to bez wątpienia wygoda na wielu płaszczyznach życia, w tym także w kwestii rozliczeń podatkowych. Jeśli jednak aktualnie nie posiadasz e-podpisu droga elektroniczna podczas składania deklaracji też jest dla Ciebie otwarta, gdyż jest ona weryfikowana na podstawie Twoich danych takich jak NIP, PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia i kwota przychodu wskazana w poprzednim zeznaniu. Dzięki temu możesz również wysłać swój PIT nie ruszając się z domu. Najważniejsze, abyś pamiętał o przestrzeganiu wskazanych terminów.

Przez Internet możesz obecnie złożyć większość rocznych deklaracji podatkowych. Tak jak wspomnieliśmy deklaracja może być złożona z podpisem elektronicznym, ale nie jest to koniecznością. Wśród deklaracji podatkowych, których złożenie dopuszczalne jest przez Internet znajdują się poniższe formularze:

  • PIT-37 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody za pośrednictwem płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-36 przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody bez pośrednictwa płatnika, opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej,
  • PIT-28 przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36L przeznaczony jest dla podatników osiągających dochody opodatkowane według podatku liniowego,
  • PIT-16A przeznaczony dla podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej,
  • PIT-19A przeznaczony na rozliczenie osób duchownych,
  • PIT-40  przeznaczony na roczne zeznanie PIT za pracownika,
  • PIT-40A przeznaczony na rozliczenie podatkowe dokonane przez ZUS za świadczeniobiorcę,
  • PIT-38 przeznaczony na rozliczenie dochodów kapitałowych i dochodów pochodzących z giełdy,
  • PIT-39 przeznaczony na rozliczenie dochodów z tytułu zbycia nieruchomości.

Sprawdź podpis elektroniczny

Przeczytaj artykuł: Jak wykorzystać podpis elektroniczny w sprawozdaniu finansowym

Przeczytaj artykuł: Podpis kwalifikowany i jak go uzyskać

Przeczytaj artykuł: Podpis elektroniczny w wolnych zawodach