Smartfon z dostępem do Internetu to zasadniczo nieodłączny element naszej codzienności. W dzisiejszych czasach posiada go niemal każdy. Oczywiście jego potencjał nie ogranicza się wcale wyłącznie do wykonywania połączeń czy przeglądania zasobów sieci. Coraz częściej umożliwia również realizację zdecydowanie bardziej rozbudowanych czynności, w tym nie tylko tych odnoszących się do prywatnej sfery życia, ale również wielu formalności biznesowych, podatkowych czy urzędowych. Z  jego pomocą możliwe jest m.in. składanie podpisu kwalifikowanego w chmurze. Dzięki temu sygnowanie różnego typu dokumentów będzie jeszcze prostsze.

Kiedy przydaje się kwalifikowany podpis elektroniczny?

Wykorzystanie technologii cyfrowych jest nie tylko bardzo pomocne, ale coraz częściej staje się również koniecznością ze względu na postępującą digitalizację kolejnych sektorów życia. W związku z tym rosnącą liczbę formalności udaje się załatwić za pośrednictwem Internetu. Niektóre z nich – jak np. udział w przetargach publicznych – w pełni zamykają się w tej formule. Decydujące miejsce zajmuje przy tym kwestia bezpieczeństwa i poświadczania wiarygodności plików. Jej rozwiązaniem jest kwalifikowany podpis elektroniczny, pozwalający na łatwe sygnowanie bardzo zróżnicowanych dokumentów. Z jednej strony przyda się więc np. w przypadku składania deklaracji podatkowych, wniosków w różnego typu urzędach, konkursach czy projektach, z drugiej pozwoli również na podpisywanie dowolnego dokumentu, np. umowy czy faktury. Jak widać, możliwości, jakie oferuje, są zdecydowanie szersze niż te proponowane przez inne narzędzia. Może okazać się przy tym przydatny zarówno w przypadku firm, jak i osób prywatnych.

podpis_elektroniczny_kwalifikowany_w_chmurze

Jak używać podpisu elektronicznego?

Aby podpisywanie dokumentów przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego było możliwe, konieczne jest posiadanie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego oraz odpowiedniego oprogramowania i urządzeń. Tradycyjne zestawy składają się przy tym z karty procesorowej oraz czytnika, który musi być podłączony do komputera. O ile w przypadku korzystania z podpisu np. w siedzibie firmy czy w domu nie wiąże się to z większymi problemami, dostęp do narzędzi może być zdecydowanie trudniejszy w podróży czy innych miejscach. Konieczność posiadania karty i czytnika coraz częściej ustępuje jednak miejsca rozwiązaniom mobilnym. Jednym z nich jest podpis elektroniczny kwalifikowany w chmurze rSign oferowany przez Cencert. Okazuje się, że cała procedura może być zdecydowanie prostsza i równie bezpieczna.

Na czym opiera się podpis kwalifikowany w chmurze?

W ramach zestawów składających się z karty oraz czytnika ich posiadanie oraz użycie jest konieczne w celu opatrzenia pliku podpisem elektronicznym. Cała procedura wygląda natomiast zupełnie inaczej w przypadku podpisu kwalifikowanego w chmurze. Jedyne, czego potrzebuje użytkownik, to:

  • Komputer z dostępem do Internetu,
  • Oprogramowanie pozwalające na opatrywanie plików podpisem,
  • Skonfigurowany smartfon z dostępem do Internetu,
  • Dedykowana aplikacja mobilna.

Jak widać, w tym przypadku zasadniczo wszystko, co niezbędne, i tak zwykle posiadamy przy sobie. Podpis kwalifikowany w chmurze sprawdzi się więc nie tylko w użytku stacjonarnym, ale również mobilnym i umożliwi sygnowanie podpisów z praktycznie dowolnego miejsca.

Podpis kwalifikowany w chmurze krok po kroku

Ze względu na różnice sprzętowe nieco inaczej prezentuje się również sposób, w jaki składa się podpis kwalifikowany w chmurze. Nie oznacza to jednak, że sam podpis czymkolwiek się różni. Gwarantuje taką samą autentyczność dokumentów i pełne bezpieczeństwo. Sposób złożenia podpisu kwalifikowanego nie będzie także rozróżnialny dla kogokolwiek, w tym np. odbiorców pliku. Aby skorzystać z podpisu kwalifikowanego w chmurze należy:

  • Wybrać pliki, które mają zostać podpisane, w programie komputerowym PEM-HEART 3.9;
  • Zatwierdzić plik gotowy do podpisu;
  • Potwierdzić użycie klucza;
  • Uruchomić aplikację i wprowadzić aktywny kod podpisu w oknie programu;
  • Wybrać zatwierdzenie podpisu w aplikacji mobilnej;
  • Zatwierdzić transakcję przy pomocy 6-cyfrowego kodu PIN.

Cała procedura pod wieloma względami przypomina więc tę, która towarzyszy realizacji płatności przy pomocy bardzo popularnego systemu BLIK. Dzięki temu z podpisu kwalifikowanego w chmurze może korzystać każda osoba bez konieczności nabywania dodatkowych urządzeń czy szkoleń.

Najwyższe bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych kryteriów służących do oceny kwalifikowanych podpisów elektronicznych poszczególnych dostawców są względy bezpieczeństwa. Podpis elektroniczny w chmurze w pełni chroni użytkownika oraz podpisywane przez niego pliki. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednia konfiguracja aplikacji, wykorzystująca jednorazowy kod QR. Sam klucz do podpisu jest przechowywany w bezpiecznej, zaszyfrowanej chmurze, a następnie aktywowany w celu realizacji konkretnego podpisu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest przy tym konieczność wskazania komputerów, z których będą pochodzić przeznaczone do podpisu pliki. Również w chmurze można przechowywać także kopie zapasowe najważniejszych informacji, co daje pełną kontrolę nad czynnościami oraz pozwala przenieść ustawienia na nowe urządzenie.

 

Przeczytaj artykuł: “Zamówienia publiczne”

Przeczytaj artykuł: “Umowa cywilnoprawna zdalnie”

Przeczytaj artykuł: “Podpis elektroniczny kwalifikowany w wolnych zawodach”

www.enigma.com.pl