Czy wiedzieliście o tym, że jeśli jesteście przewoźnikami spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii i chcecie wysłać swoich kierowców na terytorium Polski – musicie zgłosić „delegowanie kierowcy z państwa trzeciego”? Jak to zrobić? Jakie dokumenty wypełnić? I dlaczego podpis elektroniczny jest tu niezbędny? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Zgodnie z Ustawą o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym z 2023 roku, przewoźnicy drogowi z krajów trzecich, czyli spoza UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (państwa członkowskie UE, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) oraz Szwajcarii, których kierowcy wykonują na terytorium Polski przewóz międzynarodowy, są zobligowani do wyposażenia ich w tzw. potwierdzenie o delegowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa trzeciego. Ustawa określa m.in. zasady delegowania kierowców w transporcie drogowym, przestrzegania przepisów i kontroli drogowej. Przepisy mają także na celu poprawę warunków pracy kierowców oraz warunków prowadzenia działalności przedsiębiorstw transportowych.
Kiedy przewoźnik musi zgłosić delegowanie kierowcy?
Przepisy dotyczące zgłaszania delegowania kierowcy z krajów trzecich dotyczą przewoźników, którzy na terenie Polski zajmują się:
- przewozem kabotażowym – czyli transportem rzeczy lub osób na terenie Polski, poza usługami międzynarodowymi,
- przewozem dwustronnym rzeczy lub przewozem dwustronnym osób – przewóz towarów lub pasażerów między Polską a państwem trzecim,
- przewozem międzynarodowym innym niż przewozy dwustronne – usługi transportowe między Polską a innym państwem, niebędące przewozami dwustronnymi (cross-trade).
Przewoźnicy, którzy spełniają powyższe kryteria, muszą dokonać zgłoszenia delegowania kierowcy na terytorium Polski do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Konieczność delegowania nie dotyczy kierowców, którzy jadą przez Polskę tranzytem – nie są oni pracownikami delegowanymi w rozumieniu obowiązujących przepisów prawnych.
Jak zgłosić delegowanie kierowców z państwa trzeciego do Polski?
Proces delegowania kierowcy na terytorium Polski można wykonać jedynie elektronicznie, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Proces jest bardzo intuicyjny i obejmuje kilka prostych kroków. Jak zrobić to sprawnie? Podpowiadamy.
- Krok 1 – założenie Konta Przedsiębiorcy – przewoźnik musi założyć Konto Przedsiębiorcy na stronie biznes.gov.pl.
- Krok 2 – wypełnienie formularza – po zalogowaniu się na Konto Przedsiębiorcy należy wypełnić formularz delegowania kierowcy z państwa trzeciego w usłudze „Zgłoś delegowanie kierowcy z państwa trzeciego na terytorium Polski” (https://zaplecze.biznes.gov.pl/files/document_attachments/3755/Zg_oszenie_delegowania_kierowcy_na_terytorium_RP_z_pa_stwa_trzeciego.pdf).
Formularz jest dostępny także w wersji anglojęzycznej. Jeśli zgłoszenia dokonuje pełnomocnik, do wniosku należy dołączyć jego pełnomocnictwo.
- Krok 3 – podpisanie formularza – formularz musi być podpisany ważnym kwalifikowanym podpisem elektronicznym i przesłany do Państwowej Inspekcji Pracy za pośrednictwem portalu Biznes.gov.pl. PIP nie przyjmuje zgłoszeń w formie mailowej i nie wysyła potwierdzenia przyjęcia powiadomienia.
Zgłoszenie delegowania kierowcy na terytorium Polski jest bezpłatne i powinno być złożone najpóźniej w momencie rozpoczęcia jego delegowania. Brak potwierdzenia podczas kontroli może skutkować karami, o których przeczytacie poniżej.
Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie kierowca?
Przewoźnik drogowy delegujący kierowcę na terytorium Polski ma obowiązek udostępnić prowadzącemu odpowiednie dokumenty, dzięki którym będzie mógł wykonywać swoją pracę zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami. Co do nich należy?
- Papierowe potwierdzenie delegowania kierowcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa trzeciego zgodne ze wzorem określonym w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2023 r. w sprawie formularza potwierdzenia delegowania kierowcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa trzeciego (zawierające m.in.: nazwę i adres przewoźnika drogowego, imię, nazwisko i adres zamieszkania oraz numer prawa jazdy kierowcy, datę rozpoczęcia umowy, numer rejestracyjny pojazdu, którym jest wykonywany przewóz objęty delegowaniem, czy informację, jakiego rodzaju przewóz jest świadczony).
- Dowody potwierdzające wykonywane przewozy drogowe – listy przewozowe, zezwolenia wymagane w międzynarodowym transporcie drogowym lub formularz jazdy, na podstawie którego jest wykonywany przewó
- Zapisy tachografu, zgodnie z europejską umową dotyczącą pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR).
Kierowca jest zobowiązany okazywać powyższe dokumenty na żądanie odpowiednich służb, np. Inspektora Inspekcji Transportu Drogowego.
Kwalifikowany podpis elektroniczny Cencert w procesie zgłaszania delegowania kierowcy
Podpis kwalifikowany jest ważnym elementem procesu delegowania kierowcy na terytorium Polski. Jest unikalny, przyporządkowany osobie podpisującej formularz, jednoznacznie identyfikuję osobę, która go użyła. Stanowi bezpieczny i skuteczny sposób podpisania wypełnionego formularza zgłoszeniowego oraz umożliwia jego szybkie przesłanie drogą elektroniczną do PIP. Do podstawowych korzyści korzystania z podpisu elektronicznego Cencert w procesie delegowania możemy zaliczyć m.in.:
- efektywność i oszczędność czasu – formularz jest podpisywany szybko, bez konieczności udawania się do urzędu,
- bezpieczeństwo – zapewnia wysoki poziom ochrony,
- dostępność – może być używany i weryfikowany z dowolnego miejsca na świecie,
- zgodność z prawem – jest równoważny z podpisem własnoręcznym.
Konsekwencje naruszenia przepisów
Przestrzeganie przepisów dotyczących delegowania kierowców jest bardzo istotne, ponieważ ich naruszenie pociąga za sobą konsekwencje finansowe:
- kierowca, który nie przedstawi w trakcie kontroli drogowej potwierdzenia delegowania, podlega karze grzywny w wysokości 500 zł
- przewoźnik drogowy z państwa trzeciego delegujący kierowcę na terytorium Polski naruszający warunki określone w przepisach podlega karze pieniężnej w wysokości od 4000 zł do 7000 zł za każde naruszenie
Jeśli nie posiadacie jeszcze podpisu elektronicznego – skontaktujcie się z nami, chętnie odpowiemy na Wasze pytania. Więcej informacji na temat wszystkich naszych produktów znajdziecie na stronie https://www.cencert.pl/certyfikat-kwalifikowany/. Zapraszamy także do kontaktu z naszymi Partnerami (https://www.cencert.pl/punkty-rejestracji/) oraz z infolinią, czynną w dni robocze w godzinach 8.00 – 18.00, pod numerem telefonu: 22 720 79 55, 666 028 044, mail: biuro@cencert.pl
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym Dz.U. 2023 poz. 1523
Ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług Dz.U. 2016 poz. 868
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2023 r. w sprawie formularza potwierdzenia delegowania kierowcy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa trzeciego Dz.U. 2023 poz. 1638
Umowa Europejska dotycząca pracy załóg pojazdów wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe (AETR), sporządzona w Genewie dnia 1 lipca 1970 r. Dz.U. 1999 nr 94 poz. 1086
Źródło:
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou1670
Przeczytaj artykuł: Co warto wiedzieć o podpisie elektronicznym w branży nieruchomości?
Przeczytaj artykuł: Kwalifikowany podpis elektroniczny w branży HR.